wydarzenia
stycznia
wydarzenia
lutego
wydarzenia
marca
wydarzenia
kwietnia
wydarzenia
maja
wydarzenia
czerwca
wydarzenia
lipca
wydarzenia
sierpnia
wydarzenia
wrzesnia
wydarzenia
października
wydarzenia
listopada
wydarzenia
grudniaWYDARZENIA MUZYCZNE STYCZNIA


1 stycznia 1858 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera opery Stanisława Moniuszki "Halka".

1 stycznia 1861 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera opery Stanisława Moniuszki "Vrbum nobile".

1 stycznia 1922 roku we Lwowie urodził się Andrzej Hiolski słynny polski baryton.

2 stycznia 1889 rku w Lecce napołudniu Włoch urodził się Tito Schipa, jeden z jajwybitniejszych tenorów lirycznych świata.

3 stycznia 1806 roku w Koblencji urodziła się Henrietta Sontag, sopran, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych świata.

4 stycznia 1710 roku w Jesi koło Ancony urodził sie Giovanni Battista Pregolesi, wybitny włoski kompozytorepoki baroku.

5 stycznia 1875 roku otwarto gmach Opery Paryskiej.

7 stycznia 1899 roku, urodził się Francis Poulenc, wybitny kompozytor francuski XX wieku.

7 stycznia 1946 roku zmarł w Katowicach Adam Didur, wybitny polski bas, jeden z najwybitniejszych śpiewaków w XX wieku.

11 stycznia 1935 roku w Nowym Jorku zmarła Marcelina Sembrich-Kochańska, polski sopran, jedna z najznakomitszych sopranów koloraturowych wszechczasów.

14 stycznia 1850 roku w Warszawie urodził sie Jan Mieczysław Reszke, polski tenor, jeden z najznakomitszych tenorów wszechczasów.

15 stycznia 1622 roku urodził się Molier, francuski komediopisarz, aktor i dyrektor trupy teatralnej.

17 stycznia 1676 roku zmarł w Wenecji Pietro Francesco Cavalli, włoski kompozytor i reformator opery.

17 stycznia 1869 roku w Petersburgu zmarł Aleksander Dargomyrżski, kompozytor rosyjski, czołowy przedstawiciel rosyjskiej szkoły narodowej.

21 stycznia 1941 roku w Madrycie urodził się Placido Domingo, światowej sławy tenor, uważany za najlepszego tenora w latach siedemdziesiątych XX wieku.

23 stycznia 1935 roku w Landwarowie koło Wilna urodziła sie Teresa Żylis-Gara, polski sopran liryczno-dramatyczny, wybitna śpiewaczka polska II połowy XX wieku.

25 stycznia 1821 roku zmarł w Warszawie Maciej Kamieński twórca pierwszej zachowanej do dziś polskiej opery "Nędza uszczęśliwiona".

25 stycznia 1909 roku w Operze Dworskiej w Dreźnie odbyło się premiera opery Richarda Straussa "Salome", uważana za najwybitniejsze dzieło operowe w dorobku kompozytora.

26 stycznia 1790 roku w Hofburgtheater w Wiedniu odbyła się premiera opery komicznej W.A.Mozarta "Cosi fan tutte" (Tak czynią wszystkie).

27 stycznia 1901 roku zmarł w Mediolanie jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych, Giuseppe Verdi, włoski kompozytor, autor 26 oper.

28 stycznia 1924 roku, urodziła się Maria Fołtyn, znakomity polski sopran, i reżyser operowy.

29 stycznia 1728 roku w Londynie premiera "Opery żebraczej", stała się wydarzeniem artystycznym, ze względu na szokującą w tych czasach treść.

29 stycznia 1782 w Caen urodził się Daniel Francois Auber, francuski kompozytor, jeden z największych francuskich kompozytorów operowych.

31 stycznia 1783 roku w Neapolu zmarł Caffarelli najsławniejszy włoski kastrat, znany z ekstrawaganckiego trybu życia.


WYDARZENIA MUZYCZNE LUTEGO


1 lutego 1893 roku w Teatro Regio w Turynie odbyła sie premiera opery Giacomo Pucciniego "Manon Lescaut", ktora przynosi sławę młodemu kompozytorowi.

1 lutego 1896 roku w Teatro Regio w Turynie odbyła sie kolejna premiera opery Giacomo Pucciniego "Cyganeria", ktora gruntuje sławę kompozytorowi, ale tylko wśród publiczności. Krytycy wyrazili sie o niej negatywnie. Chłodno przyjęto ją również w Rzymie i Neapolu. Przedstawienie prowadził młody dyrygent Arturo Toscanini. Prawdziwy sukces odniosła dopiero w kilka miesięcy później w Palermo

3 lutego 1959 roku w Milanówku pod Warszawą zmarł jeden z najsłynniejszych tenorów polskich Stanisław Gruszczyński

5 lutego 1887 roku w mediolańskiej La Scali premiera pierwszej po 16 latach przerwy opery Giuseppe Verdiego "Otello" (w/g tragedii Szekspira).

6 lutego 1937 roku w Warszawie urodził się znakomity polski tenor liryczny Wiesław Ochman.

7 lutego 1860 roku w Warszawie premiera (spóźniona z powodu choroby kompozytora, przewidziana tradycyjnie na Nowy Rok) opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki.

7 lutego 1877 roku w Wartenborku na Ziemi Warmińskiej urodził się Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor operowy, i muzyki religijnej.

8 lutego 1959 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu odbyła się premiera opery "Borys Godunow" najważniejszego dzieła Modesta Musorgskiego.

9 lutego 1885 roku urodził się Alban Berg, czołowy kompozytor austriacki, jeden z twórców dodekafonii.

9 lutego 1893 roku w mediolańskiej La Scali odbyła sie premiera ostatniej opery Giuseppe Verdiego "Falstaff" według dramatu Szekspira.

10 lutego 1881 roku w Opera Comique w Paryżu odbyła się premiera "Opowieści Hoffmana" Jacquesa Offenbacha.

13 lutego 1883 roku w Wenecji zmarł jeden z najwybitniejszych twórców operowych, kompozytor niemiecki Richard Wagner.

14 lutego 1902 roku w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, odbyła się premiera opery "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego, jedyna polska opera wystawiona na tej słynnej scenie.

15 lutego 1857 roku w Berlinie zmarł Michał Glinka, jeden z najwybitniejszych kompozytorów rosyjskich, zwany "ojcem muzyki rosyjskiej".

17 lutego 1904 roku w mediolańskiej La Scali całkowita klęska nowej opery Pucciniego Madame Butterfly, po częściowej przeróbce wielki sukces w kilka miesięcy później w Teatro Grande w Bresci. Tytuową rolę śpiewała Salomea Kruszelnicka.

19 lutego 1943 roku w Grudziądzu, urodziła się Stefania Toczyska, polski mezzosopran.

20 lutego 1724 roku, w londyńskim teatrze Haymarket, odbyła sie premiera opery Georga Friedrich Haendla "Juliusz Cezar" opery najwybitniejszej w dorobku artystycznym kompozytora.

23 lutego 1931 roku w Sydney zmarła Nellie Melba, jedna z legendarnych primadonn przełomu XIX i XX wieku.

24 lutego 1607 roku na zamku w Mantui premiera baśni muzycznej Claudio Monteverdiego "Orfeusz". W operze tej Monteverdi wprowadził większośc swoich reformatorskich idei.

24 lutego 1833 roku odbyło sie otwarcie gmachu Teatru Wielkiego w Warszawie. 26 lutego 1914 roku w Taganrogu (Rosja) urodził się Witold Rowicki jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, twórca sukcesów Filharmonni Narodowej.

27 lutego 1887 roku w Petersburgu zmarł Aleksander Borodin, wybitny rosyjski kompozytor samouk, z wyksztalcenia chemik, doktor medycyny i wykładowca Akademii Medycznej.

29 lutego 1828 roku w Operze paryskiej odbyła się premiera opery Daniela Aubera "Niema z Porticci " jedna z pierwszych oper napisana w stylu "wielkiej opery".


WYDARZENIA MUZYCZNE MARCA


1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera "opery wiejskiej" Jana Stefaniego "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale", zaliczana do naszych oper narodowych.

2 marca 1824 roku w Litomyślu urodził się Bedrzich Smetana, jeden z najwybitniejszych czeskich kompozytorów, twórca czeskiej opery narodowej.

3 marca 1875 roku w Opera Comique w Paryżu odbyła się premiera opery Georgesa Bizeta "Carmen" Publiczność przyjęła dzieło dość chłodno, tryumfy zaczęła święcić w 8 lat później, już po śmierci kompozytora.

5 marca 1819 roku na scenie Opery warszawskiej odbyła się premiera opery Karola Kurpińskiego Zamek na Czorsztynie, utwór był wzorowany na mozartowskim singspielu, z mówionymi dialogami o niewielkim stopniu trudności. Dzisiaj jest on wystawiany jako forma operetkowa.

5 marca 1856 roku spłonęła w wielkim pożarze londyńska opera "Covent Garden",(był to drugi pożar tego budynku - odbudowana w 1858 roku, istnieje do dzisiaj.

5 marca 1953 roku zmarł w Moskwie Sergiusz Prokofiew, kompozytor rosyjski, jeden z wielkich klasyków XX wieku.

6 marca 1637 roku w parafii San Casiano w Wenecji, otwarto pierwszy w świecie publiczny teatr operowy.

6 marca 1853 roku w weneckim Teatro La Fenice odbyła się premiera opery Giuseppe Verdiego "Traviata", zakończona klęską. Po roku przerwy i po nieznacznych przeróbkach partytury odniosła w tym samym mieście tylko w innym teatrze ogromny sukces atrystyczny.
7 marca 1875 roku w Ciboure we francuskich Pirenejach, urodził się Maurice Ravel, jeden z najwybitniejszych francuskich kompozytorów, XX stulecia.

7 marca 1885 roku w Grodnie urodził się jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów operowych, Walerian Bierdiajew.

7 marca 1885 roku w Grodnie urodził się Walerian Bierdiajew, wybitny polski dyrygent operowy i pedagog. Bohater wielu muzycznych anegdot ze względu na harakterystyczna sylwetkę i rubaszny sposób bycia.

9 marca 1842 roku w mediolańskiej La Scali odbyła się premieraopery Giuseppe Verdiego "Nabucco" pierwszej która przyniosła mu prawdziwy sukces.

10 marca 1892 roku w Hawrze urodził sie Arthur Honegger wybitny kompozytor francuski szwajcarskiego pochodzenia.

11 marca 1851 roku w Teatro La Fenice w Wenecji odbyła się premiera pierwszej ze sławnych oper Giuseppe Verdiego "Rigoletto". Po początkowych kłopotach z wystawieniem dzieła, spektakl zakończony owacjami (12 bisów).

11 marca 1867 roku w paryskiej Grand Opera z okazji Wystawy światowej odbyła sie premiera opery Giuseppe Verdiego "Don Carlos" z umiarkowanym przyjęciem przez publiczność. Dopiero następne wystawienia (Londyn, Bolonia) przyniosły jej prawdziwy sukces.

13 marca 1861 roku w Operze paryskiej miało miejsce zakończone skandalicznym zachowaniem publiczności wystawienie opery Richarda Wagnera "Tanhauser" Powtarzające sie incydenty podczas kolejnych wystawień spowodowały zdjęcie opery z afisza.

14 marca 1933 roku w Katowicach urodziła się Krystyna Szostek - Radkowa, wybitna polska mezzosopranistka.

15 marca 1853 roku zmarł Giovanni Ricordi, założyciel sławnego włoskiego wydawnictwa muzycznego.

16 marca 1934 roku w Madrycie urodziła się Teresa Berganza, wybitna hiszpańska śpiewaczka (mezzosopran-alt).

18 marca 1844 roku w Tychwinie (gubernia nowogrodzka), urodził się znakomity kompozytor rosyjski Mikołaj Rimski-Korsakow.

19 marca w paryskim Theatre Lyrique odbyła się premiera opery Charlesa Gounoda "Faust". Opera przyjęta chłodno przez publiczność paryską (w Berlinie pełen sukces pod zmienionym tytułem "Małgorzata"). Po 10 latach i pewnych poprawkach dokonanych przez Gounoda opera podbiła publiczność paryską.

20 marca 1890 roku we Włoszech urodził się jeden z największych tenorów, Beniamino Gili.

21 marca w rodzinnym majątku Karewo (gubernia pskowska), urodził się Modest Musorgski, wybitny rosyjski kompozytor.

21 marca 1939 roku w Równem na Wołyniu, urodziła się Delfina Ambroziak, wybitny polski sopran liryczny.

22 marca 1687 roku zmarł w Paryżu, jeden z naznakomitszych kompozytorów francuskich (włoskiego pochodzenia), Jean Baptiste Lully.

24 marca 1856 roku otwarto w Brukselii nowy gmach operowy "Theatre de la Monnaie".

25 marca 1881 roku urodził się węgierski kompozytor Bela Bartok, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki XX wieku.

25 marca 1967 roku w Parmie urodził się Arturo Toscanini, włoski dyrygent operowy, jden z najwybitniejszych dyrygentów wszechczasów.

26 marca 1827 roku zmarł we Wiedniu Ludwig van Beethoven, jeden z najwybitniejszych kompozytorów epok klasycyzmu i romantyzmu. 29 marca 1937 roku zmarł w Lozannie (Szwajcaria) Karol Szymanowski, współtwórca polskiej muzyki XX wieku.

29 marca 1982 roku w Monachium zmarł Carl Orff, niemiecki kompozytor, pedagog i dyrygent.

31 marca 1732 roku w Rohrau nad Litawą (Czechy) urodził się Joseph Haydn, jeden z najwybitniejszych kompozytorów epoki klasycznej.


WYDARZENIA MUZYCZNE KWIETNIA


1 kwietnia 1865 w Blavio roku zmarła Giulietta Pasta, włoski sopran, jedna z legendarnych primadonn I połowy XIX wieku.

5 kwietnia 1908 roku w Salzburgu urodził się Herbert von Karajan sławny dyrygent austriacki.

5 kwietnia 1935 roku w Warszawie zmarł Emil Młynarski, polski dyrygent, kompozytor i organizator polskiego życia muzycznego.

6 kwietnia 1971 roku zmarł w Nowym Jorku Igor Strawiński,jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, twórca neoklasycyzmu (był z pochodzenia Rosjaninem).

6 kwietnia 1927 roku w Warszawie urodziła się Bogna Sokorska, polski sopran koloraturowy, ceniona interpretatorka pieśni.

8 kwietnia 1918 roku otwarto w Moskwie Teatr Wielki Opery i Baletu (tzw. "Bolszoj" (przeorganizowany po rewolucji 1917 r.).

8 kwietnia 1921 roku w Anconie urodzil sie Franco Corelli, włoski tenor bohaterski.

10 kwietnia 1893 roku w Warszawie zmarł Jan Ludwik Quattrini, włoski dyrygent, flecista i śpiewak. długoletni dyrektor Opery warszawskiej i jej dyrygent. Dyrygował ponad 100 operami, przygotował wystawienie oper Moniuszki

12 kwietnia 1938 roku w Paryżu zmarł Fiodor Szalapin rosyjski bas, jeden z najwybitniejszych śpiewaków przełomu XIX i XX wieku.

12 kwietnia w londyńskiej Covent Garden w Londynie odbyła się premiera opery Carla Marii Webera "Oberon" zakończona ogromnym sukcesem.

12 kwietnia 1933 roku w Barcelonie urodziła się Monserrat Caballe, światowej sławy hiszpański sopran, uważana za najlepsza sopranistkę na świecie lat 60-tych i 70-tych XX wieku.

12 kwietnia 1938 roku zmarł w Paryżu Fiodor Szalapin, światowej sławy rosyjski bas.

14 kwietnia 1759 roku w Londynie zmarł Georg Friedrich Haendel, kompozytor niemiecki (naturalizowany w Anglii), obok Jana Sebastiana Bacha, najwybitniejszy przedstawiciel epoki baroku.

18 kwietnia 1854 roku w Elsnerowie koło Warszawy zmarł Józef Elsner, polski kompozytor i organizator życia muzycznego (pochodzenia niemieckiego), uczył w Szkole Głównej Muzyki harmonii i kontrapunktu min. Fryderyka Chopina.

19 kwietnia 1774 roku w sali paryskiej Academie Royale miała miejsce premiera pierwszej we Francji opery Chistopha Willibalda Glucka "Ifigenia w Aulidzie" Było to pierwsze jego dzieło "reformatorskie" przyjęte początkowo chłodno ale później entuzjastycznie.

22 kwietnia 1857 roku w Neapolu urodził się Ruggiero Loncavallo, włoski kompozytor i pianista a także twórca libretta do własnych oper.

24 kwietnia 1902 roku w Warszawie urodził się Jerzy Czaplicki, znakomity polski baryton.

25 kwietnia 1857 roku otwarto spektaklem "Traviaty", nowy teatr operowy w Buenos Aires - Teatro Colon, czołową scenę operową Ameryki Południowej.

25 kwietnia 1917 roku zmarł w rodzinnym majątku Garnek pod Czstochową, Edward Mieczysław Reszke, jeden z najznakomitszych polskich basów II połowy XIX wieku, oklaskiwany na wielu czołowych scenach świata.

25 kwietnia 1926 roku w mediolańskiej La Scali odbyła się premiera opery Giacomo Pucciniego "Turandot". Wystawiona 14 miesięcy po śmierci kompozytora, jest jednym ze szczytowych osiągnięć Pucciniego.

26 kwietnia 1902 roku w Poznaniu urodził się Zygmunt Latoszewski, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów operowych XX wieku.

26 kwietnia 1952 roku urodziła się Ewa Podleś, światowej sławy polski mezzosopran.

29 kwietnia 1936 roku w Bombaju urodził się Zubin Mehta, dyrygent hinduski, jeden z najwybitniejszych dyrygentów II połowy XX wieku.

30 kwietnia w paryskie Opera Comique odbyła się premiera opery Claude'a Debussy'ego "Peleas i Melizanda". Opera przeznaczona jest dla elitarnej publiczności ze względu na specyficzną instrumentację interpretację partii wokalnych.


WYDARZENIA MUZYCZNE MAJA


1 maja 1904 roku w Pradze zmarł Antoni Dworzak, wybitny kompozytor czeski, współtwórca czeskiej szkoły narodowej.

1 maja 1786 roku w wiedeńskim Hofburgtheater odbyła się premiera opery "Wesele Figara" W. A. Mozarta. Spektakl spotkał się z umiarkowanym przyjęciem mimo świetnej obsady i wspaniałej muzyki.

2 maja 1864 roku w Paryży zmarł Giacomo Mayerbeer, kompozytor francuski pochodzenia niemieckiego, twórca francuskiej wielkiej opery historycznej.

3 maja 1923 roku w Warszawie w Teatrze Wielkim odbyła się premiera opery Ludomira Różyckiego "Casanova". Opera jest jedynym dziełem Różyckiego wznawianym obecnie.

5 maja 1819 roku w Ubielu koło Mińska urodził się Stanisław Moniuszko, najwibitniejszy polski kompozytor II połowy XIX wieku, zwany "ojcem polskiej opery narodowej".

6 maja 1920 roku zmarła w Paryżu Hortensja Schneider, milionerka, ogromny majątek wyśpiewała w operetkach Offenbacha w ciągu zaledwie 6 lat.

7 maja 1840 roku w Witkińsku na Uralu urodził się Piotr Czajkowski, jeden z najwybitniejszych kompozytorów rosyjskich.

9 maja 1775 roku zmarła w Wiedniu Vittoria Tesi-Tramontini, włoski alt, jedna z najsłynniejszych primadonn pierwszej połowy XVIII wieku. Znana z burzliwego trybu życia, związana przelotnie z G. F. Haendlem.

12 maja 1832 roku w Teatro della Canobbiana w Mediolanie, odbyła się premiera opery Gaetano Donizettiego "Napój miłosny". Opera odniosła wielki sukces, pomimo krótkiego terminu jaki miał kompozytor najej napisanie. Jest pierwsza operą Donizettiego należącą do żelaznego repertuaru operowego.

13 maja 1767 roku w szkole oo. Benedyktynów w Salzburgu odbyła się premiera pierwszej opery jedynastoletniego W. A. Mozarta.

13 maja 1922 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie premiera opery "Hagith" Karola Szymanowskiego, napisane pod wpływem fascynacji kompozytora ekspresjonizmem w muzyce.

15 maja 1567 roku został ochszczony w kościele w Cremonie, (a urodził się zapewne niewiele wcześniej) Claudio Monteverdi, kompozytor włoski, zwany "ojcem opery".

15 maja 1858 roku w Londynie odbyło się otwarcie trzeciego (obecnego) gmachu opery Covent Garden, jednej z najbardziej znanych oper na świecie.

16 maja 1792 roku w Wenecji otwarto Teatro la Fenice, jedyną scenę operową w mieście która przetrwała do dzisiaj.

16 maja w Teatro Costanzi w Rzymie, odbyła się premiera opery Pietro Mascagniego "Rycerskość wieśniacza". Zmieniła ona życie Mascagniego, dając mu światową sławę i duże pieniądze.

17 maja 1918 roku urodziła się Brigit Nilsson, szwedzki sopran dramatyczny, zwana "głosem stulecia" wspaniała odtwórczyni ról wagnerowskich.

18 maja 1918 roku w Płowdiw urodził się Boris Christow, bułgarski bas, wspaniały odtwórca wielkich ról basowych operowego repertuaru włoskiego i rosyjskiego.

18 maja 1779 roku w Operze paryskiej, odbyła sie premiera przedostatniej opery Chistopha Willibalda Glucka "Ifigenia na Taurydzie" Premiera stała się prawdziwym triumfem kompozytora, ajego dzieło było wielokrotnie powtarzane (bardziej niż wcześniejsza "Ifigenia w Aulidzie")

18 maja 1918 roku w Płowdiw, urodził się Boris Christow, światowej sławy bułgarski bas.

20 maja 1897 roku w Krakowie urodziła się Ewa Bandrowska-Turska, polski sopran koloraturowy i liryczny, oklaskiwana na wielu scenach europejskich teatrów operowych.

21 maja 1892 roku w Teatro dal Verme w Mediolanie, odbyła się premiera opery Ruggiero Leoncavallo "Pajace". Przyjęta entuzjastycznie przez publiczność, wystawiana jest z powodzeniem do dzisiaj.

22 maja 1813 roku w Teatro San Benedetto w Wenecji odbyła się premiera opery Gioacchino Rossiniego "Włoszka w Algierze" Opera odniosła ogromny sukces i cieszy się powodzeniem do dzisiaj mimo ogromnie trudnej wokalnie partii tytułowej.

23 maja 1814 roku w Wiedniu odbyła się premiera trzeciej wersjii jedynej opery Ludwiga van Beethovena "Fidelio".

24 maja 1918 roku w Operze budapeszteńskiej odbyla się premiera 1-aktowej opery Belli Bartoka "Zamek Sinobrodego" Jest to specyficzna opera bez uwertury, arii i partii zespołowych. Sa jedynie dialogi dwojga ludzi o podłożu filozoficznym. 25 maja 1869 roku otwarto w Wiedniu uroczystym spektaklem "Don Giovanniego" Mozarta, nowy gmach Opery Dworskiej.

25 maja 1925 roku w Berlinie urodził się Dietrich Fischer-Dieskau, światowej sławy niemiecki baryton.

28 maja 1934 roku spektaklem "Wesela Figara" Mozarta otwarto w Glyndebourne (Anglia), jeden z najbardziej znaczących do dziś i najbardziej niezwykłych festiwali muzycznych na świecie.

30 maja 1866 roku w Teatrze Narodowym w Pradze odbyła się premiera opery "Sprzedana narzeczona" Bedrzicha Smetany, jednej z najbardziej znaczących oper czeskich.

31 maja 1817 roku w mediolańskiej La Scali odbyła się premiera opery Gioacchina Rossiniego "Sroka złodziejka", przynosząc kompozytorowi wielki sukces.


WYDARZENIA MUZYCZNE CZERWCA


1 maja 1885 roku w Warszawie urodził się Eugeniusz Mossakowski, polski baryton.

3 czerwca 1875 roku w Bougival pod Paryżem zmarł Georges Bizet, kompozytor francuski, twórca znanych oper min. "Carmen".

5 czerwca 1816 roku w Neapolu zmarł Giovanni Paisiello, kompozytor włoski, twórca ponad 100 oper.

5 czerwca 1826 roku zmarł w Londynie Carl Maria Weber, niemiecki kompozytor operowy, jeden z tworców opery romantycznej.

6 czerwca 1727 roku w Londynie na scenie Opery londyńskiej której dyrektorował Georg Friedrich Haendel miała miejsce słynna kłótnia primadonn Franceski Cuzzoni i Faustyny Bordoni która przeszła do historii jako najwiekszy skandal.

8 czerwca 1937 roku w Operze we Frankfurcie nad Menem odbyła sie premiera niezwykłego utworu sceniczno -oratoryjnego Carla Orffa "Carmina burana", (zestaw średniowiecznych świeckich pieśni łacińskich) zakończona niezwykłym sukcesem kompozytora.

9 czerwca 1937 roku w Galati urodziła sie Ilena Cotrubas, światowej sławy rumuński sopran.

10 czerwca 1865 roku w Teatrze Dworskim w Monachium odbyła się premiera dramatu muzycznego Ryszarda Wagnera "Tristan i Izolda" Jest to bardzo ważna data w historii opery ze względu na duży wpływ jaki opera ta wywarła na całe pokolenia kompozytorów.

10 czerwca 1972 roku w Warszawie w Teatrze Wielkim operą "Aida" Giuseppe Verdiego, uczczono jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Wacława Domieneckiego, polskiego tenora bohaterskiego (w spektaklu śpiewał rolę Radamesa). Był wielką indywidualnością sceny polskiej dysponując tak rzadkim rodzajem głosu.

12 czerwca 1849 roku zmarła w Paryżu podczas wielkiej epidemii cholery, Angelica Catalani, legendarna primadonna włoska, sopran koloraturowy. Była najbardziej uwielbianą i najlepiej opłacaną solistką w historii opery.

13 czerwca 1855 roku w Paryżu odbyła się premiera opery Giuseppe Verdiego "Nieszpory sycylijskie", zamówiona przez Operę Paryską z okazji Wystawy Światowej. Jest to jedna z dwóch oper Verdiego skomponowana do tekstu francuskiego, druga to "Don Carlos".

15 czerwca 1936 roku w Warszawie urodził się Andrzej Majewski, wybitny polski scenograf operowy, współpracujący ze scenami operowymi wielu krajów Europy.

17 czerwca 1818 roku urodził się Charles Gounod, kompozytor francuski, najpopularniejszy przedstawiciel XIX wiecznej opery francuskiej.

17 czerwca 1830 roku w Wilnie urodził się Romuald Twardowski, polski współczesny kompozytor operowy.

18 czerwca 1816 roku w Teatrze narodowym w Warszawie odbyła się premiera komedioopery Karola Kurpińskiego "Zabobon czyli Krakowiacy i Górale", w/g wzoru wcześniejszych "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego z końca XVIII wieku.

19 czerwca 1926 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera opery Karola Szymanowskiego "Król Roger". Jest to wybitna pod względem wartości opera ale nie cieszy się powodzeniem publiczności i krytyki.

20 czerwca 1819 roku w Kolonii (Niemcy) urodził się Jacques Offenbach, kompozytor francuski pochodzenia niemieckiego, twórca klasycznej operetki francuskiej.

20 czerwca 1918 roku urodził się w Łodzi Robert Satanowski polski dyrygent, długoletni dyrektor czołowych polskich placówek muzycznych.

20 czerwca 1969 roku w Hamburgu odbyła się premiera polskiej opery Krzysztofa Pendereckiego "Diabły z Loudun" odnosząc wielki sukces artystyczny.

20 czerwca 1955 roku zmarła w Warszawie Janina Korolewicz-Waydowa, światowej sławy polski sopran.

21 czerwca 1868 roku w Operze Królewskiej w Monachium odbyła się premiera jednej z najbardziej znanych oper Ryszarda Wagnera"Śpiewacy norymberscy".

25 czerwca 1767 roku w Hamburgu zmarł Georg Philipp Telemann, niemiecki kompozytor epoki baroku, kapelmistrz i organista.

25 czerwca 1948 roku w Pradze odbyła się premiera opery Sergiusza Prokofiewa "Wojna i pokoj" według epopei Lwa Tołstoja.

26 czerwca 1970 roku w Operze Dworskiej w Monachium odbyła się premiera dramatu muzycznego Ryszarda Wagnera "Walkiria", drugiej części cyklu "Pierścienia Nibelunga"

26 czerwca 1933 roku w Mediolanie urodził się Claudio Abbado, światowej sławy włoski dyrygent.

29 czerwca 1886 roku w Wadowicach urodziła się Ada Sari (Jadwiga Szayer), polska primadonna, sopran koloraturowy, oklaskiwana na wielu scenach operowych Europy i świata.

29 czerwca w Trilofo(Macedonia) urodził się Paulos Raptis, polski tenor greckiego pochodzenia.


WYDARZENIA MUZYCZNE LIPCA


2 lipca 1714 roku w Erasbach (Górny Palatynat, Niemcy) urodził się Christoph Willibald Gluck, kompozytor niemiecki, jeden z wielkich reformatorów opery.

3 lipca 1854 roku w Hukvaldach na Morawach urodził się Leosz Janaczek, czeski kompozytor operowy.

4 lipca 1939 roku w Poznaniu urodziła się Zdzisława Donat polski sopran koloraturowy, solistka Teatru wielkiego w Warszawie i innych czołowych europejskich scen operowych.

5 lipca 1911 roku w Warszawie urodził się Bohdan Wodiczko, polski dyrygent, długoletni dyrektor i dyrygent Filharmonii Narodowej w Warszawie.

6 lipca 1837 roku w Grodkowicach pod Krakowem urodził się Władysław Żeleński, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów operowych.

6 lipca 1973 roku zmarł z Zurychu Otto Klemperer, światowej sławy dyrygent niemiecki pochodzenia żydowskiego.

7 lipca 1860 roku w Kalikst na Morawach urodził się Gustaw Mahler, niemiecki kompozytor i dyrygent, czołowy przedstawiciel neoromantyzmu.

11 lipca 1778 roku w Pałacu Radziwiłłowskim odbyła się premiera "Nędzy uszczęśliwionej" Macieja Kamińskiego, pierwszej polskiej opery (zachowanej do dzisiaj).

11 lipca 1937 roku w Beverley Hills w Los Angeles zmarł George Gershwin, znany kompozytor amerykański, związany z muzyką poważną jak i rozrywkową.

14 lipca 1926 roku we Włocławku urodził się Jan Krenz, polski dyrygent i kompozytor, długoletni dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Warszawie.

14 lipca 1951 roku w Operze wrocławskiej odbyła się premiera pierwszej napisanej po II wojnie światowei opery polskiej "Bunt żaków" Tadeusza Szeligowskiego.

16 lipca 1782 roku w wiedeńskim Teatrze Dworskim premiera opery W. A. Mozarta "Uprowadzenie z seraju".

17 lipca 1887 roku otwarcie pierwszego festiwalu mozartowskiego w Salzburgu.

23 lipca 1829 roku w Warszawie zmarł Wojciech Bogusławski, polski aktor, reżyser, śpiewak, librecista, tłumacz, twórca polskiego teatru narodowego.

23 lipca 1896 roku w Krakowie odbyła się premiera opery Władysława Żeleńskiego "Goplana" napisana na podstawie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Opera ta jest uważana na najcenniejsze dzieło w dorobku kompozytora.

24 lipca 1922 roku w Wilnie urodził się Bernerd Ładysz, jeden z najznakomitszych polskich basów.

24 lipca 1921 roku w Motta Santa Anstasia (Katania), urodził się Giuseppe di Stefano, światowej sławy tenor włoski. Był wieloletnim partnerem scenicznym Marii Callas.

26 lipca 1882 roku w teatrze festiwalowym w Bayreuth, odbyła się premiera uroczystego misterium scenicznego "Parsifal" Ryszarda Wagnera. Było to ostatnie dzieło w bogatej twórczości kompozytora, pisane z przerwami przez 37 lat.

27 lipca 1915 roku we Florencji urodził się Mario del Monaco, światowej sławy włoski tenor bohaterski.

28 lipca 1741 roku w Wiedniu zmarł Antonio Vivaldi, włoski kompozytor, skrzypek, pedagog i dyrygent, wybitny przedstawiciel włoskiego baroku.

29 lipca 1881 roku w Warszawie urodził się Ignacy Dygas, znakomity polski tenor przełomu XIX i XX wieku.


WYDARZENIA MUZYCZNE SIERPNIA


2 sierpnia 1921 roku w Neapolu zmarł Enrico Caruso, tenor włoski, najsłynniejszy tenor wszechczasów. Pierwszy autentyczny gwiazdor fonografii, któremu nagrania płytowe przyniosły ogromny majątek.

2 sierpnia 1945 roku w Rzymie zmarł Pietro Mascagni, włoski kompozytor i dyrygent, autor "Rycerskości wieśniaczej", opery która przyniosła mu autentyczną sławę.

3 sierpnia 1778 roku w Mediolanie nastąpiło otwarcie Teatro alla Scala, jednej z najsłynniejszych scen operowych świata.

3 sierpnia 1829 roku w paryskiej Grand Opera odbyła się premiera ostatniej opery Gioacchino Rossiniego "Wilhelm Tell". Dzieło przyjęto raczej chłodno ze względu na rozwlekłość scen, a dopiero po dokonaniu skrótów przez kompozytora, stało sę bardzo popularne, (genialny II akt).

9 sierpnia 1975 roku w Moskwie zmarł rosyjski kompozytor pochodzenia polskiego, Dymitr Szostakowicz, jeden z najsłynniejszych kompozytorów XX wieku.

12 sierpnia 1633 roku we Florencji zmarł Jacopo Peri, włoski kompozytor, uważany za twórcę pierwszej opery.

13 sierpnia 1876 roku odbyła się inauguracja Teatru Wagnerowskiego w Bayreuth, było to zarazem otwarcie pierwszego Festiwalu Wagnerowskiego, jednego z najbardziej znanych festiwali muzycznych.

13 sierpnia 1912 roku w Paryżu zmarł Jules Massnet, znakomity francuski kompozytor operowy.

15 sierpnia 1966 roku w Harrison pod Nowym Jorkiem zmarł Jan Kiepura, światowej sławy polski tenor. Występował również w filmach muzycznych. Był najznakomitszym i najpopularniejszym polskim śpiewakiem lat 30-tych XX wieku.

16 sierpnia 1876 roku w Teatrze festiwalowym w Bayreuth, odbyła sie premiera dramatu muzycznego "Zygfryd", trzeciej części cyklu "Pierścień Nibelunga" Dzieło to pisał Wagner blisko 15 lat.

17 sierpnia 1686 roku w Neapolu, urodził się Nicola Antonio Porpora, włoski kompozytor, kapelmistrz i nauczyciel śpiewu. (Był min. nauczycielem Józefa Haydna)

17 sierpnia 1876 roku w Teatrze festiwalowym w Bayreuth odbyła się premiera dramatu muzycznego Ryszarda Wagnera "Zmierzch bogów" Była to czwarta i ostatnia część cyklu "Pierścień Nibelunga"

18 sierpnia 1873 roku w Sumperku na Morawach urodził się Leo Slezak, austriacki tenor pochodzenia czeskiego, wspaniały wykonawca partii wagnerowskich.

18 sierpnia 1750 roku w Legnano koło Werony urodził się Antonio Salieri, włoski kompozytor pedagog i kapelmistrz, nauczyciel Mozarta i późniejszy jego konkurent.

22 sierpnia 1862 roku w St. Germain-en-Laye urodził się Claude Debussy, kompozytor francuski, czołowy przedstawiciel i twórca impresjonizmu w muzyce przełomu XIX i XX wieku.

25 sierpnia 1918 roku w Lawrence (Massachusetts, USA) urodził się Leonard Bernstein, amerykański pianista, kompozytor i propagator muzyki.

28 sierpnia 1773 roku w Teatro San Bartolomeo w Neapolu odbyła sie premiera opery komicznej Giovanni Battisty Pergolesiego "SŁużąca panią". Opera ta zapoczątkowała rozwój nowego gatunku operowego "opery buffa"

28 sierpnia 1850 roku w Teatrze Dworskim w Weimarze odbyła się premiera opery Richarda Wagnera "Lohengrin", jednego ze znaczących dzieł w światowej twórczości operowej.

29 sierpnia 1928 roku w Busku Zdroju urodziła się Krystyna Jamroz, polski sopran, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie.


WYDARZENIA MUZYCZNE WRZEŚNIA


1 września 1854 roku w Siegburgu koło Bonn, urodził sie Engelbert Humperdinck, niemiecki kompozytor operowy. Jego najbardziej znane dzieło to "Jaś i Małgosia". Jego nazwisko i imię przyjął jako pseudonim artystyczny Arnold George Dorsey brytyjski piosenkarz lat 60-tych XX wieku 2 września 1931 roku w Poznaniu urodziła się Agnieszka Kossakowska, polski sopran, wieloletnia solistka Teatru Wielkiego w Warszawie.

5 września 1735 roku w Lipsku urodził się Johann Christian Bach, niemiecki kompozytor, najmłodszy syn J.S. Bacha. Zwany był popularnie Bachem "londyńskim" jako że przez wiele lat pracował w Londynie.

6 września 1791 roku w Pradze odbyła się premiera opery W.A. Mozarta "Łaskawośc Tytusa" zamówiona na uroczystość koronacji Leopolda II na króla Czech. Zrazu poniosła klęskę ale dziś należy do repertuaru operowego wielu teatrów operowych na świecie.

8 września 1949 roku w Garmisch-Partenkirchen zmarł Richard Strauss, kompozytor niemiecki, wybitny przedstawiciel muzyki XX wieku, twórca ekspresjonizmu w muzyce.

10. września 1838 roku w Operze paryskiej odbyła sie premiera opery Hectora Berlioza "Benvenuto Cellini", zakończona klęską kompozytora zeszła na długie lata ze scen teatrów. Obecnie jest wystawiana przez teatry operowe i uznawana jako dzieło wybitne.

11 września 1951 roku w Teatro La Fenice w Wenecji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej, odbyla się premiera opery Igora Strawińskiego "Żywot rospustnika". Opera przniosła wspaniały sukces kompozytorowi i wykonawcom.

12 września 1764 roku w Paryżu zmarł Jean Philippe Rameau, francuski kompozytor i teoretyk muzyki.

13 września 1874 roku W Wiedniu urodził się Arnold Schonberg, wybitny kompozytor austriacki, twórca dodekafonii.

14 września 1760 roku roku we Florencji urodził się Luigi Cherubini, włoski kompozytor operowy, silnie powiązany z muzyką francuską.

Twórca wielu wspaniale przyjmowanych przez włoską i francuską publiczność oper, większość życia spędził we Francji.

15 września 1945 roku w Augusta w stanie Georgia (USA), urodziła sie Jessye Norman, wybitny ciemnoskóry sopran.

16 września 1966 roku otwarto nowy gmach Metropolitan Opera w Lincoln Center w Nowym Jorku, stanowi niedościgły wzór nowoczesnego teatru muzycznego pod względem technicznym.

16 września 1977 roku w Paryżu zmarła Maria Callas, jedna z najwiekszych primadonn i wielkich indywidualności w historii opery.

18 września 1857 roku zmarł w Warszawie Karol Kurpiński, polski kompozytor, uznany za najwybitniejszego polskiego kompozytora przed Chopinem.

18 września 1930 roku w Sochaczewie urodził się Jerzy Artysz, polski baryton, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Warszawie.

22 września 1869 roku w Operze Dworskiej w Monachium odbyła się premiera dramatu muzycznego Richarda Wagnera "Złoto Renu", pierwszej części trylogii "Pierścień Nibelunga".

23 września 1919 roku w Toruniu urodził się Bogdan Paprocki, jeden z najwybitniejszych polskich tenorów pierwszej połowy XX wieku.

26 września 1782 roku w Operze Carskiej w Petersburgu, odbyła sie premiera opery Giovaniego Paisiella "Cyrulik sewilski". Opera zyskała bardzo duże powodzenie i wystawiało ją baerzo dużo teatrów operowych w Europie. Zdetronizowana 34 później przez Gioacchino Rossiniego który napisał muzykę do nowej opery opartej na tej samej komedii Augustiana Beumarchais'go.

26 września 1835 roku w Teatro San Carlo w Neapolu, odbyła się premiera opery Daetano Donizettiego "Łucja z Lamermooru". Przyniosła ona największy sukces kompozytorowi.

27 września 1919 roku na zamku Craig-y-Nos koło Brecknock w Walii zmarła Adelina Patti, włoski sopran koloraturowy, ostatnia z wielkich primadonn XIX wieku.

28 września 1865 roku w Warszawie odbyła się premiera opery Stanisława Moniuszki "Straszny dwór", druga wielka opera narodowa, (zawieszona przez władze carskie po trzech przedstawieniach).

30 września 1791 roku w Wiedniu odbyła się premiera ostatniej opery Wolfganga Amadeusa Mozarta "Czarodziejski flet."


WYDARZENIA MUZYCZNE PAŹDZIERNIKA


4 października 1900 roku odbyła się premiera opery Władysława Żeleńskiego "Janek". Zainaugurowano w ten sposób działalność nowego gmachu Teatru Miejskiego we Lwowie.

4 października 1900 roku nastąpiła inauguracja nowego gmachu Teatru Miejskiego we Lwowie. Na tę uroczystość wybrano premierę operę Władysława Żeleńskiego "Janek z librettem Ludomiła Germana" Opera ta zachowuje pewne analogie z dziełem Mascagniego "Rycerskość wieśniacza"

4 października 1937 roku urodziła się Urszula Trawińska - Moroz wybitna polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy.

5 października 1975 roku na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie, wystąpiła jedyny raz w Polsce Renata Tebaldi, jedna z największych sopranistek XX wieku.

5 października 1762 roku w wiedeńskim Hofburgtheater, odbyła się premiera "Orfeusza i Eurydyki" Christopha Willibalda Glucka. Było to ogromne wydarzenie artystyczne w którym Gluck zawarł swoje reformatorskie pomysły kompozytorskie dla tego gatunku muzycznego.

6 października 1600 roku odbyła się premiera opery "Eurydyka" pierwszej opery w historii muzyki zachowanej w całości do dnia dzisiejszego.

6 października 1887 roku w Brnie na Morawach urodziła się Maria Jeritza, słynny czeski sopran, naturalizowana w USA.

6 października 1820 roku urodziła się w Jenny Lind, szwedzki sopran, jedna z najznakomitszych śpiewaczek w historii światowej wokalistyki.

7 października 1845 roku w Bolonii zmarła Izabela Colbran, hiszpański sopran, uważana za najlepszy sopran europejski w początkach XIX wieku.

9 października 1835 roku urodził się Camille Saint-Saens, wybitny kompozytor francuski.

10 października 1935 roku w nowojorskim Alvin - Theatre odbyła się premiera opery Geroge'a Gershvina "Porgy and Bess", mająca obsadę wyłącznie murzyńską w tym czasie rzecz bez precedensu. Światowym przebojem z tej opery jest kołysanka "Summertime"

12 października 1935 roku urodził się Luciano Pavarotti, włoski tenor, jeden z najznakomitszych współczesnych śpiewaków.

12 października 1881 roku w Warszawie zmarła Paulina Rivoli, polski sopran, odtwórczyni roli Halki w operze Moniuszki "Halka"

12 października 1928 roku w Radomsku urodził się jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów operowych Jerzy Semkow.

12 października 1881 roku zmarła Paulina Rivoli znakomita polska śpiewaczka operowa, sopran, znana z roli Halki w operze Stanisława Moniuszki "Halka" w jej premierowym wykonaniu w Warszawie w 1851 roku.

19 października 1845 roku w operze dworskiej w Dreźnie odbyła się premiera opery Ryszarda Wagnera "Tanhauser".

20 października 1973 roku królowa brytyjska Elżbieta II dokonała otwarcia gmachu Sydney Opera House.

22 października 1883 roku spektaklem operowym "Faust" rozpoczęła działalność w Nowym Jorku słynna Metropolitan Opera.

26 października 1917 roku w petersburskim Teatrze dramatu Muzycznego, odbyła sie premiera opery Modesta Musorgskiego "Jarmark w Soroczyńcach". Opera wykonana wiele lat po śmierci kompozytora nie spotkała się z życzliwym przyjęciem, ze względu na duże uproszczenia wykonane przez innych kompozytorów którzy uzupełnili muzycznie niedokończone dzieło Musorgskiego.

29 października 1787 roku w Teatrze Narodowym w Pradze odbyła się premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Don Juan" (pod dyrekcją kompozytora).


WYDARZENIA MUZYCZNE LISTOPADA


2 listopada 1906 roku w Mediolanie urodził się Lucchino Visconti, słynny włoski reżyser i scenograf. Zajmował się również scenografią operową i teatralną. Był twórcą wspaniałych scenograffi do wielu oper.

3 listopada 1800 roku urodził się włoski kompozytor Vincenzo Bellin.

3 listopada 1948 roku w Krakowie, zmarła Helena Zboińska-Ruszkowska, wybitny polski sopran liryczno dramatyczny.

4 listopada 1737 roku premierą opery Achille in Sciro został otwarty Teatro San Carlo w Neapolu, jedna z najbardziej znanych scen operowych świata.

4 listopada 1781 roku w Wenecji zmarła Faustyna Bordoni, jedna ze sławnych primadonn XVIII wieku.

4 listopada 1890 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu premiera opery Aleksandra Borodina "Kniaź Igor".

6 listopada 1884 roku urodził się w Warszawie Ludomir Różycki wybitny kompozytor polski pierwszej połowy XX wieku.

7 listopada 1926 roku w Sydney urodziła się Joan Sutherland, australijski sopran, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek XX wieku.

10 listopada 1862 roku w Operze Carskiej w Petersburgu odbyła się premiera opery Giuseppe Verdiego "Moc przeznaczenia".

11 listopada 1817 roku W Teatro San Carlo w Neapolu, odbyła się premiera opery "Armida" Gioacchina Rossiniego. Było to przedstawienie na uroczystość otwarcia gmachu opery po pożarze który miał miejsce rok wcześniej.

13 listopada 1868 roku zmarł w Passy pod Paryżem włoski kompozytor romantyczny Gioacchino Rossini.

14 listopada 1966 roku w Teatrze Muzycznym w Krakowie odbyła sie premiera opery Witolda Rudzińskiego "Odprawa posłów greckich".Jest to jedyna opera z twórczości operowej Rudzińskiego wystawiana przez teatry operowe.

14 listopada 1946 roku w Argentynie, zmarł Manuel de Falla, kompozytor hiszpański.

15 listopada 1895 roku w Hannau koło Frankfurtu, urodził się Paul Hindemith, kompozytor niemiecki

16 listopada 1952 roku we Lwowie zmarła Salomea Kruszelnicka wybitny polski sopran pochodzenia ukraińskiego.

20 listopada 1965 roku spektaklem operowym "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki zainaugurowano działalność odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego w Warszawie.

21 listopada 1695 roku zmarł w Londynie Henry Purcell, angielski kompozytor epoki baroku.

21 listopada 1831 roku w Operze paryskiej odbyła się premiera pierwszej francuskiej opery Giacomo Meyerbera "Robert diabeł"

22 listopada 1913 roku w Lovestoft (hrabstwo Suffolk) urodził się Benjamin Britten, wybitny kompozytor angielski.

23 listopada 1935 roku w Dębicy urodził się Krzysztof Penderecki, najwybitniejszy współczesny kompozytor polski.

25 listopada 1847 roku w wiedeńskim Theater an der Wien, odbyła się premiera opery Friedricha von Flotowa "Marta". Była wielkim sukcesem kompozytora i jest często wystawiana na całym świecie do dzisiaj.

27 listopada 1880 roku otwarto w Rzymie nowy gmach operowy tzw. Teatro Costanzi. Na inaugurację tego wydarzenia wybrano operę Gioacchino Rossiniego "Semiramida". Po kilku latach niepowodzeń repertuarowych teatr ten stał się jednym z najlepszych scen we Włoszech.

27 listopada 1958 roku w Bostonie zmarł Artur Rodziński, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów śwatowej sławy.

28 listopada 1924 roku w Operze poznańskiej, odbyła sie premiera opery Feliksa Nowowiejskiego "Legenda Bałtyku". Stała się ogromnym sukcesem i operą niemalże narodową. Wystawiana wielokrotnie w różnych teatrach operowych w Polsce.

29 listopada 1797 roku urodził się kompozytor włoski Gaetano Donizetti.

29 listopada 18924 roku zmarł w Brukseli Giacomo Puccini, włoski kompozytor operowy.

29 listopada 1978 roku w Lyryc Opera w Chicago odbyła się premiera opery "Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego.


WYDARZENIA MUZYCZNE GRUDNIA


2 grudnia 1840 roku w paryskiej Grand Opera, odbyła sie premiera opery Gaetano Donizettiego "Faworyta". Jest to jedna z najlepszych oper tegoż kompozytora, utrzymuje sie w repertuarze teatrów operowych na świecie do dzisiaj.

2 grudnia 1887 roku w Teatrze Dworskim w Weimarze w obecności kompozytora, odbyła sie premiera opery Camille saint-Seansa "Samson i Dalila". Opera ta odniosła sukces ale we Francji za przyczyną wojny francusko-pruskiej i niechęci wobec tego biblijnego tematu wystawiono ją dopiero po 13 latach

4 grudnia 1816 roku w Teatro del Fondo w Neapolu odbyła sie premiera opery Gioacchina Rossiniego "Otello". Usunięta po 70 latach w cień przez "Otella" Giuseppe Verdiego powróciła do łask i obecnie te opery są wystawiane wzajemnie sobie nie przeszkadzając.

5 grudnia 1791 roku zmarł w Wiedniu Wolfgang Amadeusz Mozart, jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów.

6 grudnia 1846 roku w paryskiej Operze Komicznej odbyło się pierwsze wykonanie legendy dramatycznej Hectora Berlioza "Potępienie Fausta". Forma dzieła jest raczej kantatowa co nie sprzyja teatralnemu wykonaniu , stąd mała popularność dzieła.

7 grudnia 1732 roku, przedstawieniem sztuki Congreve'a "The Way of the World" otwarto w Londynie The Theatre Royal Covent Garden. Dał początek późniejszej sławnwj scenie operowej. .

8 grudnia 1881 roku podczas spektaklu "OpowieściHoffmanna" spłonął wiedeński Ring Theater, największa tragedia w dziejach opery.

9 grudnia 1836 roku, spektaklem operowym M. Glinki "Życie za cara" otwarto w Petersburgu Teatr Wielki. Rozpoczął się nowy rozdział życia operowego, istniejącego od 1703 roku miasta.

9 grudnia 1842 roku w OPerze Carskiej w Petersburgu odbyła się premiera opery Michała Glinki "Rusłan i Ludmiła". Opera nie spotkała się z entuzjazmem i bywa wykonywana rzadko poza Rosją, słynna jest tylko uwertura do tej opery.

9 grudnia 1915 roku w Jarocinie pod Poznaniem urodziła się Elizabeth Schwarzkopf, słynny niemiecki sopran.

9 grudnia 1905 roku w Operze Dworskiej w Dreźnie odbyła 10 grudnia 1618 roku zmarł we Florencji Giulio Caccini, włoski kompozytor i śpiewak, związany z florencką Cameratą. Jest jednym z najwcześniejszych twórców opery.

10 grudnia 1910 roku w nowojorskiej Metropolitan Opera odbyła się premiera opery Giacoma Pucciniego "Dziewczę z Zachodu". Dyrygował Arturo Toscanini a śpiewali min. Enrico Caruso, Emma Destin oraz w niewielkiej roli, znakomity polski bas Adam Didur.

10 grudnia 1910 roku w nowojorskiej Metropolitan Opera, odbyła sie premiera opery Giacoma Pucciniego "Dziewczę z Zachodu". Publiczność przyjęła dzieło entuzjastycznie, krytyka umiarkowanie ale była operą która zagościła w teatrach operowych na całym świecie.

11 grudnia 1869 roku, w Warszawie w Teatrze Wielkim odbyła się premiera ostatniej opery Stanisława Moniuszki "Paria" .

13 grudnia 1940 roku urodziła się Urszula Koszut polski sopran koloraturowy. Obecnie występuje na scenach operowych w Austrii i w Niemczech. Z dużym powodzeniem śpiewa również repertuar współczesny.

14 grudnia 1925 roku w Operze berlińskiej odbyła się premiera opery Albana Berga "Wozzeck". Dzieło jest trudne w odbiorze ale stanowi klasykę XX wieku i jest wykonywane na całym świecie.

16 grudnia 1767 roku w teatrze wiedeńskiego Hofburgu odbyła się premiera opery Christopha Willibalda Glucka "Alcesta". Była to programowa pozycja reformy operowej przeprowadzonej przez Glucka.

17 grudnia 1749 roku w Aversa kolo Neapolu urodził się Domenico Cimarosa, wybitny wloski kompozytor epoki klasycznej.

19 grudnia 1890 roku w Teatrze Maryjskim r Petersburgu odbyła się premiera opery Piotra Czajkowskiego "Dama pikowa". Należy ona oprócz Eugeniusza Oniegina do najlepszych oper Czajkowskiego

23 grudnia 1814 roku w Teatrae Narodowym w Warszawie, odbyła się premiera pierwszej polskiej opery historycznej Karola Kurpińskiego "Jadwiga królowa Polski".

23 grudnia 1947 roku w Berlinie otwarto nową placówkę muzyczną "Komische Oper", wybudowaną na miejscu dawnej sceny operetkowej: Teatru Metropol. Na otwarcie wybrano operetkę Jana Strausa "Zemsta nietoperza"

24 grudnia 1871 roku w Teatrze Włoskim w Kairze odbyła się premiera opery Giuseppe Verdiego "Aida". Operę zamówił wicekról Egiptu z okazji otwarcia Kanału Sueskiego.

24 grudnia 1903 roku w nowojorskiej Metropolitan Opera odbyła się premiera głośnej "bezprawnej "opery Richarda Wagnera "Parsifal". Wagner zastrzegł by ta opera była wyłącznie wystawiana w Bayreuth. Wykonanie to odbyło się wbrew jego woli i wdowy po kompozytorze.

26 grudnia 1642 roku w Teatro San Giovani e Paolo w Wenecji, odbyła się premiera opery Claudia Monteverdiego "Koronacja Poppei". Była to ostatnia opera Monteverdiego a zarazem pierwsza na świecie która miała jako bohaterów postacie historyczne.

26 grudnia 1830 roku w Tearo Carcano w Mediolanie, odbyła sie premiera opery Gaetano Donizettiego "Anna Bolena". Była to 25 opera Donizettiego ale pierwsza która przyniosła mu prawdziwy sukces.

26 grudnia 1833 roku w mediolańskiej La Scali odbyła się premiera opery Gaetano Donizettiego "Lukrecja Borgia". Dzieło początkowo przyjęto chłodno ale później powodzenie zaczęło znacząco rosnąć, tak że można mówić o jej wielkim sukcesie.
26 grudnia 1937 roku w Łodzi, urodziła się Teresa Wojtaszek - Kubiak, światowej sławy polski sopran.

27 grudnia 1972 roku, polski dyrygent Kazimierz Kord poprowadził w nowojorskiej Metropolitan Opera spektakl operowy "Dama pikowa" P. Czajkowskiego. To pierwszy polski dyrygent na tej jednej z największych prestiżowo scen operowych świata.

30 grudnia 1921 roku w Operze chicagowskiej odbyła się premiera opery Sergiusza Prokofiewa "Miłość do trzech pomarańczy". Dzieło przyjęto owacyjnie, ale obecnie jest rzadko wznawiane.

31 grudnia 1812 roku w Nowem urodził się Julian Dobrski, polski tenor związany ze sceną warszawską. Upamiętnił się przede wszystkim w operach Stanisława Moniuszki (Jontek w "Halce",Stefan w "Strasznym dworze")