Symbole Unii Europejskiej


Flaga Unii Europejskiej (od 1986 roku). Autorzy projektu flagi Unii Europejskiej: Madariaga y Rojo - Hiszpania, Arsene Heitz - Francja
Unia Europejska ma swą flagę i hymn. Flaga to dwanaście żółtych gwiazd na lazurowym tle. Unia przejęła ją w 1986 r. od Rady Europy. Autorami projektu flagi byli: hiszpański dyplomata Madariaga y Rojo i francuski plastyk Arsene Heitz.

Latami spierano się, co symbolizują gwiazdy. Heitz wyjawił tajemnicę 11 lat temu, na łożu śmierci: gwiazd jest tyle, ile nad głową Najświętszej Marii Panny. Inspirację znalazł w Biblii (Księga Objawienia 12:1). Nie ujawnił tego wcześniej, by nie wywoływać protestów wyznawców innych religii.

O ile flagę UE powszechnie znają mieszkańcy krajów Piętnastki, to wciąż wielu nie wie, że to właśnie "Oda do radości" jest unijnym hymnem.

W 1972 r "Odę do radości" na swą pieśń wybrała Rada Europy.

Poprosiła słynnego dyrygenta Herberta von Karajana o przygotowanie aranżacji na fortepian, instrumenty dęte i orkiestrę symfoniczną.

W 1986 r. hymn i flagę przejęła od Rady Europy Unia Europejska.

"Oda do radości" grana jest najczęściej 9 maja - w święto UE. Można ją usłyszeć także podczas oficjalnych uroczystości i szczytów Unii. Wtedy towarzyszyjej zwykle hymn państwa, które w danym półroczu przewodniczy UE.